Συμμετοχή Στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής

Το 1ο Δημοτικό Σχολείο Ιεράπετρας πήρε μέρος στον 6ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής ο οποίος πραγματοποιήθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο Περιστερίου «Ανδρέας Παπανδρέου» στις 28 Ιουνίου 2014. Ο διαγωνισμός ο οποίος τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, συνδιοργανώθηκε από κοινού από το Δήμο Περιστερίου, τον Οργανισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής & Επιστήμης WRO HELLAS, τα εκπαιδευτήρια Αυγουλέα-Λιναρδάτου, τη ΔΙΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ ΜΑΘΗΣΗ Α.Ε., και την  Πανελλήνια Ένωση Καθηγητών Πληροφορικής (ΠΕΚΑΠ).

Η ομάδα του 1ου Δημοτικού Σχολείου που αποτελούνταν από τους μαθητές Λουτσέτη Σταύρο, Μπεκράκη Αποστόλη, Στρατάκη Αντώνη, Πατεράκη Νίκο και Παπαγεωργίου Μιχάλη πήρε την 16η θέση σε σύνολο 32 ομάδων που συμμετείχαν. Προπονητής της ομάδας ήταν ο εκπαιδευτικός Πληροφορικής Χατζημαρκάκης Μάνος.

O Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής είναι μια εκδήλωση για την επιστήμη, την τεχνολογία και την εκπαίδευση που φέρνει σε επαφή τους μαθητές και καθηγητές από όλη τη χώρα με σκοπό να αναπτύξουν τη δημιουργικότητά τους και την δεξιότητα επίλυσης προβλημάτων μέσα από τις προκλήσεις των εκπαιδευτικών διαγωνισμών ρομποτικής.

Τα σχολεία προσκαλούνται να δημιουργήσουν ομάδες οι οποίες θα πρέπει να σχεδιάσουν, να κατασκευάσουν και να προγραμματίσουν ένα ρομπότ μοντέλο το οποίο θα φέρει εις πέρας μία συγκεκριμένη αποστολή.

Στόχοι του διαγωνισμού είναι να δοθεί στους μαθητές η ευκαιρία να διευρύνουν τους ορίζοντές τους μέσα από την εξερεύνηση των ρομπότ και των ρομποτικών συστημάτων στο σχολείο. Να εισαχθούν στην έννοια της σύγχρονης επιστήμης σε εκπαιδευτικές δραστηριότητες του σχολείου στον τομέα της επιστήμης και της τεχνολογίας. Να δοθεί επίσης στους μαθητές μια ευκαιρία για την προώθηση της δημιουργικής σκέψης, τη βελτίωση των δεξιοτήτων επικοινωνίας και συνεργασίας και να ενισχύσει την ικανότητα να αποκτήσουν νέες γνώσεις πολύ σημαντικές για την προοδευτική εκπαίδευση.

Το παρακάτω βίντεο είναι τραβηγμένο από τις προετοιμασίες για τη συμμετοχή στο διαγωνισμό.

Μάρτιος

Παρασκευή