Διαδραστική παρέμβαση "Ασφαλής Συμπεριφορά στο Νερό" Σχολ.Συμβ. κ.Α.Κατσαγκόλη

asfalis hmera nero

Στο πλαίσιο της υπό ένταξη "Παγκόσμιας Ημέρας Ασφάλειας στο Νερό" σύμφωνα με τα σχετικά έγγραφα του ΥΠΟΠΑΙΘ και ΙΕΠ, ο Σχολικός Σύμβουλος κ. Α. Κατσαγκόλης πραγματοποίησε, σε συνεργασία με τον κ. Διευθυντή και τον Σύλλογο Διδασκόντων του Σχολείου μας διαδραστική παρέμβαση για την ασφαλή συμπεριφορά στο νερό σε μαθήτριες και μαθητές των Δ?, Ε? & ΣΤ? Τάξεων την Παρασκευή, 29 Μαΐου 2015 από 10.00 μέχρι 11.30π.μ.

Σκοπός της δράσης ήταν:

• η ανάπτυξη ασφαλούς συμπεριφοράς στο νερό των παιδιών των Δημοτικών Σχολείων,

• η απόκτηση γνώσεων και η βελτίωση των ικανοτήτων  από την πλευρά τους ώστε η επαφή με το υγρό στοιχείο να γίνεται με ασφάλεια,

• η προστασία της δημόσιας υγείας από ατυχήματα στο νερό,

• η δια βίου άθληση, και

• η σύνδεση αθλητισμού και διάσωσης στο πνεύμα του «ευ αγωνίζεσθαι».

Η διαδραστική παρέμβαση υλοποιήθηκε από τον Σχολικό Σύμβουλο Φυσικής Αγωγής και τον Προπονητή ? Ναυαγοσώστη του Ναυτικού Ομίλου Ιεράπετρας κ. Παπαδάκη Ιωάννη.

Μάιος

Τετάρτη