Συμμετοχή Ε΄Τάξης σε πρόγραμμα αειφόρου ανάπτυξης ΚΠΕ Ιεράπετρας - Νεάπολης

p21

Την Τετάρτη, 25 Οκτωβρίου 2023 οι μαθητές/τριες της Ε΄Τάξης του Σχολείου μας συμμετείχαν στο πρόγραμμα αειφόρου ανάπτυξης "Σταλαγματιά σταλαγματιά αδειάζει η στάμνα η πλατιά" του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ιεράπετρας - Νεάπολης

Το πρόγραμμα είναι αφιερωμένο σε ένα από τα μεγαλύτερα σύγχρονα παγκόσμια προβλήματα, αυτό της ορθολογικής διαχείρισης του νερού. Αναφέρεται στην κλιματική αλλαγή και στην ερημοποίηση, που είναι ένα φαινόμενο που πλήττει άμεσα την περιοχή της νότιο- ανατολικής Κρήτης, στον κύκλο του νερού, στα μέτρα εξοικονόμησης που πρέπει να λαμβάνουμε.

Οι ομάδες των μαθητών/τριών επισκέφθηκαν, στα πλαίσια των εργασιών πεδίου, την τεχνητή λίμνη των Μπραμιανών, τον μεγαλύτερο υδροβιότοπο της Κρήτης και τον νοτιότερο της Ελλάδας. Πραγματοποίησαν παρατηρήσεις στη χλωρίδα και την πανίδα της περιοχής και εξερεύνησαν από πού έρχεται το νερό, ποιες είναι οι πηγές του πόσιμου νερού, ποια διαδρομή ακολουθεί για να φτάσει στις βρύσες μας. Έπαιξαν εκπαιδευτικά παιχνίδια ρόλων στην κατεύθυνση να κάνουν μόνοι τους προτάσεις για την εξοικονόμηση και την ορθολογική διαχείριση του νερού. Διερεύνησαν τα οφέλη που προκύπτουν για την περιοχή, οικονομικά, κοινωνικά και περιβαλλοντικά από την εξοικονόμηση νερού, έμαθαν για τη σημασία διατήρησης των υγροτόπων, και παρακινήθηκαν να προτείνουν λύσεις και να καθορίσουν τη στάση τους ως αυριανοί ενεργοί πολίτες πάνω στο πρόβλημα.

Σάββατο