Αρχική σελίδα Ανακοινώσεις Εορτασμός Παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος 5 Ιουνίου 2013

Εορτασμός Παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος 5 Ιουνίου 2013

Την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2013 στα πλαίσια του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος, οι Τάξεις Ε? & ΣΤ΄ του Σχολείου μας συμμετείχαν στις Δράσεις του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ιεράπετρας?Νεάπολης, που πραγματοποιήθηκαν στην πλατεία πίσω από το Δημαρχείο.

Οι μαθητές/τριες ευαισθητοποιημένοι/νες για τα προβλήματα του Περιβάλλοντος όπως η υπερθέρμανση του πλανήτη που οδηγεί στη μεταβολή του κλίματος, η λειψυδρία, η ρύπανση των υδάτων, η ατμοσφαιρική ρύπανση, η τρύπα του όζοντος, η καταστροφή των δασών, αφού είδαν από κοντά τον Ηλιακό ποδηλάτη, έκαναν εργαστηριακές ασκήσεις με Φ/Β, διάβασαν και δραματοποίησαν το παραμύθι έκδοσης του ΚΠΕ «Η Ηλιάνα και η φίλη της η Ηλιαχτίδα», έπαιξαν παιχνίδια σχετικά με την εξοικονόμηση ενέργειας και έκαναν ποδηλατάδα, στο τέλος δοκίμασαν από το φαγητό που μαγειρεύτηκε στον Ηλιακό Φούρνο.

Οι Τάξεις Γ΄& Δ΄ πραγματοποίησαν συμβολικό καθαρισμό της παραλίας της πόλης μας.

kpe

kpe3